ACT/CT

ACT (terapija prihvatanja i posvećenosti) i CT (kognitivna terapija) su dve vrste psihoterapije koje se fokusiraju na promenu negativnih misli i ponašanja koji doprinose problemima mentalnog zdravlja. Iako ove dve terapije mogu izgledati slične, one se razlikuju po svojim pristupima i tehnikama. 

CT se zasniva na ideji da se negativne misli i obrasci ponašanja uče i da se mogu promeniti kroz razumevanje i promenu kognitivnih procesa. CT se koristi za lečenje raznih mentalnih poremećaja, uključujući depresiju, anksioznost, fobije i PTSP. Cilj CT-a je da pomogne klijentima da postanu svesni svojih negativnih misli, prepoznaju ih i zamene pozitivnijim mislima.

ACT se, s druge strane, fokusira na prihvatanje negativnih misli i emocija, a ne na njihovu promjenu. Cilj ACT-a je da pomogne klijentima da žive život u skladu sa svojim vrednostima, bez obzira na negativne emocije koje doživljavaju. ACT se koristi za lečenje različitih mentalnih poremećaja, uključujući anksioznost, depresiju, zavisnosti i PTSP. 

ACT i CT koriste slične terapeutske tehnike, uključujući kognitivno restrukturiranje, izlaganje, dijalog i druge psihološke tehnike, ali se razlikuju po svojim ciljevima i fokusima. ACT se fokusira na prihvatanje negativnih emocija i fokusiranje na vrednosti, dok se CT fokusira na identifikaciju i zamenu negativnih misli.